close
تبلیغات در اینترنت
نور مومن
آسیب اجتماعی

نقش نماز در سلامت رواني دانشجويان

1

اولین سؤالی که در ذهن انسان مطرح می شود این است که چه عاملی یا عواملی موجب جرایم اجتماعی می شود و دومین سؤال این که نماز و مسجد چگونه می تواند در کاهش جرایم اجتماعی مؤثر باشد. قرآن کریم و سنت پیامبر و اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) و هم چنین تحقیقات میدانی پاسخ این دو سؤال را به ما می دهد. از دیدگاه قرآن، شیطان، انسان را به انجام فحشا و منکرات دستور می دهد که” الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاء» شیطان شما را وعده فقر و تهیدستی می دهد و به به زشتی ها امر می کند. (سوره بقره/ آیه 268) هم چنین خداوند در سوره نور می فرماید:” وَمَن يَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّيْطَانِ فَإِنَّهُ يَأْمُرُ بِالْفَحْشَاء وَالْمُنكَرِ؛ هر کس پیرو گام های شیطان شود


نقش نماز و امر به معروف و نهی از منکر در کاهش فساد اداری

امروزه مبارزه با مفاسد اقتصادی هم به لحاظ شرعی و عقلی و هم از جنبه های اقتصادی یک ضرورت انکار ناپذیر در اقتصاد هر کشوری است و بدون مبارزه اصولی و بنیادین با این پدیده دستیابی به اقتصادی شکوفا وتوسعه یافته امکان پذیر نیست. اما باید به یاد داشت که مقابله با مفاسد، کاری دشوار و کام این امر بسیار فراتر ازرسیدگی به چند پرونده فساد اقتصادی بوده، مستلزم اتخاذ راهکارهای حساب شده و ایجاد تدابیر لاً  تخصّصی بوده و نیازمند احاطه و درایت مسؤولان می باشد


نقش نماز در تهذیب نفس و کسب فضایل اخلاقی و عرفانی

خداوند برای پرورش شخصیت انسان ها دستوراتی بکار گرفته و اعمالی را واجب ساخته است که نماز یکی از این واجبات است، نماز زیباترین شکل بندگی و عبودیت است علاوه بر آیات و روایات بسیاری که درباره ی نماز وجود دارد رفتار انبیاء و اولیاء نیز دلیل بر اهمیت و جایگاه ویژه ی نماز دارد. در این مقاله سعی شده است که نقش نماز در تربیت اخلاقی انسان ها بررسی شود، بنابراین اگر این رابطه ی میان خالق و مخلوق حفظ شود اثر بخشی آن در تربیت و تهذیب انسان امری قطعی خواهد بود.   


تاثیر نماز بر کاهش بیماری اعتیاد

cc

امام صادق (ع) :  "ای انسان، تو طبیب خویشتن هستی. هم دردها برای تو بیان شده است و هم به دوای آن دردها راهنمایی شده ای(1)."

اعتیاد بلای سیاه و خانمان سوز بشری در عصر بیگانگی از خود است. دامنه ابتلا به اعتیاد از وابستگی به مشروبات مرگبار الكلی در كشورهای غربی (الكلیسم) گرفته تا اعتیاد به مواد افیونی كه بدبختانه هنوز گریبان گیر جامعه مسلمانان است، گسترده است.

گویی انسان امروزی برای گم كردن خود و فرار از اضطراب ها و افسردگی های خویش راهی جز وابستگی به صدها نوع ماده، روان گردان پیدا نكرده است. حال آن كه اگر به مجموع تعداد معتادان به الكل و مواد مخدر در سراسر جهان، شمار كسانی كه به لهو و لعب های دیگر از جمله قمار و انحرافات جنسی و ... اعتیاد دارند را اضافه كنیم، به آمار تكان دهنده و وحشتناكی خواهیم رسید كه خبر از افول دردناك ستاره انسانیت می دهد.


نقش نماز و فضای مجازی در تربیت دینی


 اینترنت از جمله عوامل تأثیر گذار بر روابط فرد و اعضای خانواده است. در جامعه امروز، گرایش به اینترنت و استفاده از آن چنان رایج شده است که بیش تر خانواده­ها، رایانه شخصی دارند و اعضای خانواده بخش زیادی از وقت خود را در رابطه با استفاده از اینترنت سپری می­کنند، چه بسا ساعت­ها مادر و یا فرزند در منزل حضور فیزیکی دارند، ولی حضور وجودی ندارند، فرد رو به نمایشگر رایانه و پشت به اعضای خانواده مشغول کار با آن است. این موضوع باعث کاهش تعاملات افراد با یکدیگر شده و احساس مسئولیت و دلبستگی بین اعضای یک خانواده را کمرنگ می­کند. در حالی که با هم بودن و حضور افراد در کنار یکدیگر موجب همبستگی و پیوستگی یک خانواده می­شود. از این رو وقتی فردی به اینترنت معتاد شد، فرصت تعامل با دیگران به ویژه خانواده را از دست می­دهد. درنتیجه ورود اینترنت به دنیای ارتباطات، باعث بروز تحولاتی در ساختار خانواده شده است.  آجای (1995) استدلال می­کند).
تأثیر نماز بر کاهش انحرافات جنسی

انحرافات جنسی از دردناك ترین مشكلات بشر در آستانه قرن بیست و یكم است. بررسی های كینزی در سال 1948 نشان داد كه از هر 100 مرد آمریكایی 4 مرد منحصراً همجنس خواه هستند، یعنی كوچكترین تمایلی به جنس مخالف ندارند!؟ این در حالیست كه تعداد زیادی از این 100 نفر، همجنس را بر غیر همجنس ترجیح می دهند یا تفاوتی بین همجنس و غیر همجنس برایشان مطرح نیست و یا با این كه به غیر همجنس متمایلند، به طور اتفاقی یا بیش از اتفاق همجنس بازی نیز می كنند. بدین ترتیب این آمار نشان می دهد

تاثیر نماز بر وسواس فكری

شیطان به وسیله وسواس نمی تواند به ضرر بنده خدا كاری كند، مگر آن كه بنده از یاد خدا اعراض كرده باشد. (1)

وسواس (Obsession)" از قدیمی ترین اختلالات شناخته شده روانی است كه بین مردم از شیوع نسبتا بالایی برخوردار است (2). وسواس را امروزه در دو عنوان كلی "وسواس فكری" (مانند احتیاط یا تنفر مربوط به ترشحات و مواد دفعی بدن، ترس از وقوع اتفاقات وحشتناك مثل آتش سوزی و مرگ و ...) و "وسواس عملی"(مانند شست و شوی دست، استحمام، آرایش مفرط، امتحان درها و قفل ها، مرتب و منظم كردن، احتكار و جمع آوری و ...) طبقه بندی می كنند. (3)

50ثانیه بعد از شروع نماز

کشف یک معجزه الهی توسط دانشمندان آمریکایی! با ما در ادامه ی مطلب همراه باشید
یک دانشمند آمریکایی به نام  "رامشاندرن"  در تحقیقی که در مورد وضعیت بدن انسان هنگام نمازخواندن، با مجموعه ای‏ از پژوهشگران آمریکایی انجام داد، به فعالیت بیشتر مغز انسان و آرامش روحی هنگام نماز آگاه شد. (سبحان الله)
 در این تحقیق علمی، مشخص شدن این وضعیت پس از 50 ثانیه از آغاز نماز ، آشکارمی‏شود.  براساس این بررسی ، آمده است:

ضرر و زیان ترک نماز

6مرحوم سیّد بن طاووس در كتاب فلاح السّائل آورده است :
روزى حضرت صدّیقه كبرى ، فاطمه زهراء سلام اللّه علیها به محضر مبارك پدر بزرگوار خود، رسول گرامى اسلام صلّلى اللّه علیه و آله وارد شد؛ و اظهار داشت : اى پدر جان ! جزاى آن دسته از مردان و یا زنانى كه نماز را سبك مى شمارند، چیست ؟
پیامبر خدا صلوات اللّه علیه فرمود: دخترم ، فاطمه جان ! هركس نماز را سبك شمارد و به شرائط و دستورات آن بى اعتنائى نماید، خداوند او را به پانزده نوع عقاب ، مجازات مى گرداند:

نقش نماز در مقابل آسیب‌های اجتماعی

1

بزرگ‌ترین مصیبت و خطرناک‌ترین تهدید برای فرد و جامعه بشری پدیده‌ای تحت عنوان فسادپذیری انسان است که براثر غفلت و شهوت و جهالت بر انسان عارض گشته و باعث می‌شود انسان‌ها تسلیم ضعف‌ها، خودخواهی‌ها و هوس‌های خود گشته و خود را از رسیدن به تمام بشارت‌ها، معراج‌ها و سختی‌ها محروم سازند.

برای پیشگیری و نیز درمان این آفت بزرگ شرع مقدس عامل ذکر (یاد خدا) را به انسان سفارش کرده است، ذکر یعنی خود را در برابر خدا یافتن، به او گوش سپردن، یعنی از وارستگی‌هایی که آدمی را اسیر وسوسه‌های شیطانی می‌کند

تاثیر نماز بر بیماری های جنسی

با این که همواره نام "زیگموند فروید" به عنوان پزشکی نابغه و اندیشمندی بی نظیر که با کاوش در عمیق ترین ابعاد روان انسانی، بانی بزرگ ترین انقلاب در علم روان پزشکی شد، بر پیشانی دانش بشری می درخشد، اما برخی خطاهای او و همچنین تعبیرهای نادرستی که متاخرین او از نظریاتش به عمل آوردند، منجر به فجایعی جبران ناپذیر در عرصه جوامع گوناگون شد.

فروید می گفت:

نقش نماز و مسجد در پیشگیری از انحرافات اجتماعی

1

چکیده

اولین سؤالی که در ذهن انسان مطرح می شود این است که چه عاملی یا عواملی موجب جرایم اجتماعی می شود و دومین سؤال این که نماز و مسجد چگونه می تواند در کاهش جرایم اجتماعی مؤثر باشد. قرآن کریم و سنت پیامبر و اهل بیت (صلوات الله علیهم اجمعین) و هم چنین تحقیقات میدانی پاسخ این دو سؤال را به ما می دهد. از دیدگاه قرآن، شیطان، انسان را به انجام فحشا و منکرات دستور می دهد که” الشَّيْطَانُ يَعِدُكُمُ الْفَقْرَ وَيَأْمُرُكُم بِالْفَحْشَاء» شیطان شما را وعده فقر و تهیدستی می دهد

حواس پرتی درنماز میپردازیم...

5
در اینجا به بخش دوم حواس پرتی درنماز میپردازیم...
بعضی ها می گویند که ما در نماز کلاً حواسمان نیست یا در بخشی از نماز حواسمان نیست و حواس مان به جای دیگری می رود.  انسان باید ببیند که عوامل حواس پرتی برای شخص چیست . آیا جای خاصی نماز می خواند یا موقعیت خاصی دارد یا مکانی هست که موجب حواس پرتی می شود . مثلا کنار تلویزیون نمازمی خواند و حواسش پرت می شود یا اینکه خانه شلوغ است . پس انسان از این عوامل دور بشود یعنی جایی نماز بخواند که بتواندتوجه بخواند تا کم کم تمام نماز را با توجه بخوانند .a

ارتباط نماز با سلامت روان و هیجانات در نوجوانان

چکیده

نماز به عنوان بهترین نوع نیایش و ارتباط با خالق هستی نمونه ای زیبا برای عشق بازی با خداست نماز نمونه ای از یک ارتباط، گفتگو و اتکا به تکیه گاهی بس محکم و استوار است که انسان را از تنهایی خارج نموده و وارد اجتماع می کند. نماز به عنوان یکی از نمونه های عبادت تاثیرات بسیاری را در جامعه و ابعاد وجود انسانی ایجاد می نماید. پژوهش حاضر که با هدف بررسی ارتباط نماز با سلامت روان و هیجانات مثبت بر روی نوجوانان شانزده و هفده ساله ی شهرستان زنجان با جامعه ی نمونه 312 نفری به روش توصیفی و همبستگی به انجام رسیده است. ابزار های استفاده شده در این پژوهش  عبارتند از پرسشنامه ی سلامت عمومی، پرسشنامه محقق ساز در زمینه ی توجه به نماز