close
تبلیغات در اینترنت
نور مومن
نقش نماز در ادیان

نماز در دین کامل اسلام

 واما نماز در دین کامل اسلام  که در قرآن کریم آیات و نزد امامان شیعه نیز بسیار در رابطه با آن حدیث دارند و حتی نقل میشود که در هنگام ظهور امام مهدی آخرین امام شیعه نیز به نماز می ایستد و حضرت عیسی مسیح نیز در پشت سر آن نیز به ایشان اقتدا می کند.

نتیجه : پس دو نکته میتوان بر داشت کرد :

1- نماز همان راز و نیاز و دعا کردن با خدا می باشد و ودر همه ی ادیان به گونه ی خاصی یافت میشود.


نماز در دین زرتشت

3- نماز در دین زرتشت نیز وجود داشته است که به دلیل کمبود منابع  در این رابطه درصورتی که به منابع بیشتری دست یافتم در ضمیمه ی این مطلب قرار خواهم داد نیشخند

نماز یکی از عبادت‌های مزدیسنا (مزدَیَسنا صفت است و به‌معنای پرستندهٔ اهورامزدا است ) است که برای داشتن توجه همیشگی به دستورهای دینی و سپاسگزاری خدا گزارده می‌شود. این دستورها عمدتاً ماهیتی اخلاقی دارند. امروزه نماز پنجگانه را معمولاً موبدان می‌گزارند و بیشتر زرتشتیان به خواندن دعاهای صبحگاه و شامگاه اکتفا می‌کنند.


دین یهود

656
2- دین یهود ، دین دومی است که به آن میپردازیم  . قرآن کریم در این باره می فرماید :
«وَ أَوْحَینا إِلی مُوسی وَ أَخیهِ أَنْ تَبَوَّءا لِقَوْمِکما بِمِصْرَ بُیوتاً وَ اجْعَلُوا بُیوتَکمْ قِبْلَةً وَ أَقیمُوا الصَّلاةَ وَ بَشِّرِ الْمُؤْمِنینَ؛
و به موسی و برادرش وحی کردیم که: خانه هایی در سرزمین مصر برای قوم خود فراهم آورید و خانه هایتان را روبروی هم قرار دهید و نماز را برپا دارید و مؤمنان را [به رهایی از چنگال فرعونیان] مژده ده»(یونس،87)

​ تاریخچه پیدایش نماز

ر
همواره در طول تاريخ، نيايش و نماز سرلوحه آيين‌هاي ريشه‌دار و عميق در زندگي انسان‌ها بوده است. با اين كه نيايش جنبه عمومي و فراگير داشته، با اين حال صورت و كيفيت و اوصاف آن در همه جا يكسان نبوده است. ولي يك امر در همه عبادت‌ها مشترك است و آن اعتقاد به مخاطبي برتر از بشريت كه نيايشگر با او سخن مي‌گويد و براي نيازش، دست به دامان او مي‌زند.


 نماز از چه زمانى به وجود آمد؟ آیا از اول خلقت بر انسان واجب بوده یا تنها مسلمانان مأمور به آن بوده‌اند، اگر وجود داشته کیفیت و کمیت آن چگونه بوده است؟نماز در ادیان مختلف نماز در ادیان مختلف

1- در ابتدا به دین مسیحیت می پردازیم که دین حضرت عیسی (ع) است و قرآن کریم در باره ی ایشان می فرماید:

وَ جَعَلَنی مُبارَکاً أَینَ ما کنْتُ وَ أَوْصانی بِالصَّلاةِ وَ الزَّکاةِ ما دُمْتُ حَیا؛ هر جا که باشمخداوند مرا بسیار بابرکت و سودمندم ساخته، و تا زندهام به نماز و زکات سفارش کرده است»(مریم، 31)

نماز در مسیحیت برای ارتباط با پدر یا خداوند و یا دیگر عناصر تثلیث یعنی پسر و یا روح القدس برگزار می شود. که در فرقه های مسیحیت نیز این مراسم متفاوت است.